Mer enn klønete, Torgrim Nordberg!
Her i vår lille by har Fremskrittspartiet akkurat gjort et stort valg. De har seilt inn i bystyret med mange representanter og til og med satt seg i ordførerstolen. Det er jeg absolutt ikke glad for, men akkurat det er denne saken uvedkommende, og jeg skal ikke falle for den fristelsen det er å glede seg over at fienden har skutt seg selv i foten. Denne saken handler ikke om det ene eller det andre partiet.
Fredag 19. oktober fikk vi vite at ett av de nye bystyremedlemmene fra Frp, Torgrim Nordberg, er tiltalt for et stort dopingsalg. Tiltalen er tre år gammel, og rettssaken er nært forestående.
I lokalavisa kunne vi lørdag lese et intervju med Torgrim Nordberg. Der innrømmer han det han er tiltalt for, selv om han kaller dopingsalget for en “kompisgreie”. Intervjuet sjokkerer meg mye mer enn sjokket over den kriminelle handlingen han har begått. Forstår ikke mannen noen ting? I så tilfelle føyer han seg inn i den lange rekken av mennesker som gjør kriminelle handlinger, ber om unnskyldning etterpå og så forventer at alt skal være som før. Sånn fungerer ikke verden, herr Nordberg. Det vet det store flertallet av oss, og det er derfor vi er livredde for å trå feil.
Det første som slår meg er at mannen må være totalt følelsesløs overfor sitt eget parti. Frp har kjempet i årevis for å komme i den posisjonen de nå endelig har fått. Alle som leser et minimum av aviser vet at hvis det kommer opp den minste hemmelighet, kriminell eller bare kritikkverdig, om en politiker, så vil det skape enorme avisoverskrifter og skade partiet. Vår nye ordfører, Eva Kristin Andersen, fortalte selv i et intervju at hun hadde kommet inn i politikken da hun var kjæreste med sønnen til Frp-mannen Stig Nordberg. Om det var Torgrim Nordberg eller en bror hun var kjæreste med, aner jeg ikke,- uansett er det med på å gjøre saken enda vanskeligere for henne. Jeg regner med at partifellene hennes vil spørre både seg selv og henne om hun kjente til at Nordberg, som hun omtaler som en venn, var tiltalt i en alvorlig straffesak da han stilte til valg for Frp.
I intervjuet forteller Torgrim Nordberg at han har jobbet med barn og unge både i private institusjoner og i barnevernet, og han sier også at dette er noe han er dyktig i. Han snakker et språk de unge forstår. Mulig det. Jeg kjenner ikke Nordberg verken privat eller profesjonelt, og velger derfor å stole på hans ord: Han er en god yrkesutøver. Hvis han fortsatt jobber med barn og unge, er vel heller spørsmålet om han ikke bør skifte yrke. Bruk av dopingmidler er et alvorlig helseproblem i en del idrettsmiljøer, og det er kriminelt å selge dem. Nordberg forteller at han selv har vært misbruker av slike midler. Kan en mann som har tjent penger på å pushe dop til unge mennesker arbeide med barnevern? Hvis svaret er ja, - er det meg komplett uforståelig.
Nordberg er ikke den første vel ansette samfunnsborgeren som har blitt avslørt som kriminell. Når sånne saker kommer fram, blir kolleger, naboer og bekjente intervjuet. Ofte kan de fortelle om en hyggelig person som utfører sitt arbeide til alles tilfredshet, og de er forvirret over det som har kommet fram om en de trodde de kjente. Det er ingen grunn til verken å forundres over dette eller tvile på at det er sant. Det er det helt sikkert. Menneskesinnet er komplisert, og vi er alle sammensatt av komplekse strukturer som gir seg utslag i både gode og dårlige handlinger. I noen sammenhenger går det bare dårligere an å kombinere de dårlige med de gode.
Uten noen som helst sammenligning, men mer som en illustrasjon: En kanadisk lærer ble nettopp fengslet i Thailand fordi han har begått overgrep mot barn. Hans kolleger (og muligens også elever) gir ham det beste skussmål. Det kan godt hende han har vært en utmerket lærer, og han behøver ikke å ha begått noen feilskjær i jobben sin. Så lenge han holdt sin pedofili på fantasiplanet, var ikke dette noe problem for noen. Men den dagen han begikk overgrep mot et barn, visste han nok at han samtidig ekskluderte seg selv fra lærerstanden, i hvert fall for lang tid framover. Sånn er verden skrudd sammen. Det er ikke alltid nok å si unnskyld. Det må mere til enn det.
Nordberg sier også at han i likhet med alle andre fortjener en ny sjanse. Det er jeg helt enig i. Men først må han gjennom en prosess. Han må eventuelt dømmes, så skal han sone en straff og så må han over tid bevise overfor oss andre at han har lagt denne delen av livet sitt bak seg. Det finnes flere eksempler på mennesker som har gått den lange veien, som har reist seg og startet på nytt med blanke ark. De er velkomne tilbake. Men at Nordberg ikke forstår at det ville være riv ruskende galt om han skulle sitte som - av alle ting - politisk valgt i oppvekstutvalget, - det må man nok hete Torgrim Nordberg for å ikke forstå. Rehabilitering tar tid, og det koster.
Det var klønete av meg å gå til valg, sier Torgrim Nordberg. Det må vel være årets understatement!
Jeg synes det er skummelt nok at han kaller dopingsalget for en kompistjeneste. Det er jo et syn på at det man gjorde ikke var så ille. Og selvsagt kan man si at det var galt det man gjorde. Det er jo det folk vil høre. Men jeg er sikker fordomsfull men jeg tror at han sikkert mener også at det er greit å selge stoff så lenge en ikke blir tatt.
Jeg tror at han hvis han hadde tenkt andeledes hadde han ikke stilt til i det hele tatt. Jeg tror nesten han stod til valg fordi han tok sjansen på at ingen ville få vite at han har gjort noe kriminelt som han snart skal få dom på.
Kommentar av Ingvild — oktober 20, 2007 @ 2:05 pm
FrP sliter med en del partimedlemmer som ikke forstår seg på en del samfunnsmessige spilleregler, kanskje fordi FrP er et “anti-politisk” parti og ikke lokker til seg de mest drevne politikerne (på lokalplan, i hvertfall). Så selv om vårt problem for tiden er FrP, er det akkurat dette som er FrPs problem - og som på sikt kan bli partiets bane.
Kommentar av Børge — oktober 20, 2007 @ 4:30 pm
Nettopp sånn er det, Børge. Og jeg er enig i at det kan se ut som om Frp er overrepresentert i denne klubben, men det er andre også. Det tok jo lang tid før Per Ditlev Simonsen i Oslo forsto alvoret i det han hadde gjort. Nå er nok jeg en trygghetsnarkoman av verste sort, men jeg forstår ikke hvordan de tør. Jeg vet for eksempel ikke hvor ekte min egen moral er, for den styres jo i stor grad av skrekken for tap av sosial anseelse. Når jeg som løper så liten risiko likevel velger å holde min sti ren, - hvordan kan da disse politikerne, de som virkelig kommer i heisen, være så uforsiktige? Det er helt uforståelig for meg.
Jeg husker jeg var veldig opptatt av dette da Bill Clinton var ute med sigaren sin. Hvis jeg var president i USA? Hvis en fristende kar ba meg med inn i et bøttekott? Hva ville jeg tenkt? Jeg ville vært overbevist om at den kjekke, unge var kjøpt og betalt, og at bøttekottet var fullt utstyrt med skjulte kameraer, og at hele det amerikanske folket satt og så på sigaren min online. Paranoid? Mulig det. Men det hadde nok hjulpet disse politikerne her i landet om de hadde hatt litt av den noian, - bare bitte litt. Om de ikke har noen moral, så burde de i hvert fall ha litt angst.
Kommentar av livetleker — oktober 20, 2007 @ 5:02 pm
Herregud Hege så deilig det er å ha nett igjen og FOR et innlegg!! Jeg elsker det når du skriver som dette!! Suverent! Nå kjenner jeg jo ikke saken men forundrer det meg??? Nei, sååå rart!! Jeg vet mer om flere svin på skogen i dette partiet og det burde være selvsagt med en smuuule selvinnsikt som sa at; kanksje jeg ikke skulle stille til dette valget gitt.. men du ser det ofte og det leieste er at det får unge mennesker med en viss tro på menneskeheten til å svekkes en smule…i sin tiltro til voksne som burde være seg sitt ansvar bevisst.. Men sånn er det derfor blir det hele en flau seanse med politikere som en liksom skal ha tiltro til HA! Jammen sa jeg smør! Takk igjen for fabelaktig innlegg.. Love you! Klem til en de mest rettskafne jeg kjenner (for det er heldigvis mange flere Hege..)
Kommentar av heidi — oktober 20, 2007 @ 7:30 pm
Nu kender jeg ikke sagen - kun fra det du beskriver og ud fra det, kan jeg kun give dig ret. Man kan ikke bare nøjes med at sige undskyld. Han skal have sin straf, udstå den og derefter kan han så bede om en chance. Jeg håber, at systemet hos jer også vil se sådan på det.
Tak for et super godt indlæg
Kommentar av Catarina — oktober 21, 2007 @ 5:18 am
En post som berører flere ting, men med utgangspunkt i de lokale sakene (først nå gikk det opp for meg at vi bor i samme by). Dette var en knall post Hege, jeg håper du skriver mer om lokale ting. God temperatur, engasjerende - den inspirerte meg.
(oppdater gjerne linken til meg, som du vet så har jeg flyttet på meg)
Kommentar av Sissel — oktober 21, 2007 @ 8:36 pm
Takk for det, Sissel. Jeg ble så opprørt over intevjuet da jeg leste det på lørdag at jeg hev avisa i gulvet og plukka opp pc-en for å skrive i stedet. Det hjalp. Samtidig føler jeg meg av og til litt pinglete. Når man skriver om folk som ligger nede, - uansett hvor selvforskyldt det er, så skal man være varsom. Det er lett å være både usaklig og hoverende, og den fella er jeg livredd for å gå i. Når det er sagt, så hadde jeg også lyst til å sende innlegget mitt både til Norberg, ordføreren og avisene, - og det undrer meg at denne saken går så stille for seg. Det forstår jeg rett og slett ikke.
Visst bor vi i samme by, og ikke bare det, - vi har begge linker til Vesterålen. Du sterkere enn jeg, men likevel.
Jeg har sett at du har fått ny adresse, og jeg skal ender den i bloggrollen med en gang.
Kommentar av livetleker — oktober 22, 2007 @ 6:19 am
Han er ikke alene, tviler ikke på at dette er en kompisgreie, hva med å sjekke disse kompisene da? Flere av de jobber jo nettopp med barn og unge, flotte forbilder de har, stakkars unge.
Kommentar av Jens e mann — oktober 22, 2007 @ 11:09 pm
Jeg forholder meg bare til det jeg har lest i avisa, og jeg kjenner ikke noe til omgangskretsen til Torgrim Nordberg. Jeg har aldri møtt mannen. Det eneste jeg våget meg på å spekulere på er hvorvidt den nye ordføreren kjente til det han var tiltalt for før valget. Hun har selv fortalt at hun kjenner familien hans meget godt, og at han er hennes venn. Hvis hun visste om dette på forhånd, så burde hun vel informert partiet, sånn at de kunne tatt sien forholdsregler?
Kommentar av livetleker — oktober 23, 2007 @ 2:21 pm